" Tomografi - Prof.Dr Şerife ULUSAN

Tomografi

Tomografi

TOMOGRAFİ

Tomografi Nedir?

İngilizce bir sözcük olan tomography “«kesit-yazım» şeklinde çevrilse de dilimizde tomografi olarak kullanılmaktadır. Vücudu kesitler halinde görüntüleme işlemi ve bu işi yapan cihaz olarak tanımlanabilir. Kullanılan enerji türü X (röntgen) ışınları olarak tanımlanan yüksek enerjili elektromanyetik dalgalardır ve bulundukları ortamı iyonize etmeleri nedeni ile biyolojik canlılara zarar verebilirler. Röntgen ışınları kullanılan bu yöntem yüksek kaliteli-çözünürlüklü görüntüler elde etmek mümkündür.

Tomografi Çekimine Aç Karna Mı Gelinmelidir?

Tomografi çekimlerinde kontrast madde kullanılmayacaksa açlığa gerek yoktur. Ancak damardan kontrast madde verilmesi gereken çekimlerde hastanın 6 saatlik açlık süresi olmalıdır. Abdomen tomografisi çekilecekse oral kontrast madde verilmesi de gerekebilir. Bu durumda çekim öncesi gerekli durumlarda barsak temizliği yapılması da gerekebilir.

Tomografi çekimi sırasında hastanın üzerinde metal maddeler bulunmamalıdır. Bu maddeler görüntünün artefaktlı (istenmeyen görüntüler) olmasına yol açar. Tomografi çekimi sırasında teknisyenlerin komutlarına (nefesinizi tutun gibi vs..) uyulmalı ve işlem sırasında hiç kıpırdamadan beklemelidir. Tomografi çekimleri genellikle kısa süreli olup dakikalar içinde biter.

X