" Mamografi - Prof.Dr Şerife ULUSAN

Mamografi

Mamografi

MAMOGRAFİ

Mamografi Nedir?

Mamo; meme, grafi; yazım-görüntü olup meme dokusunda olabilecek meme lezyonlarını saptamak için X-ışınını (röntgen ışınları) kullanan bir yöntem ve bu işlem için kullanılan mamografi cihazıdır. Mamografi yöntemi ile henüz el muayenesinde hissedilemeyen kitleleri çok küçükken tespit etmek hedeflenir. Bu nedenle mamografi hiç şikâyeti olmayan bireylerde meme kanseri tarama yöntemidir. Her bir memeden rutin uygulamada iki yönde görüntü alınması temel mamografi çekim tekniğidir. Ancak memede ele gelen bir kitle varsa veya kızarıklık, şişlik, ağrı ve/veya meme başı akıntısı mevcutsa da yine mamografiye başvurulur.

Kimler Mamografi Çektirmeli?

Amerikan Kanser Derneği, 45 yaşından itibaren yılda bir mamografi çektirmesini ve 55 yaşından itibaren de iki yılda bir tarama yapılmasını önerir. Ancak ailesinde (annesi- kız kardeşi, teyzesi, halası vs..) kanser öyküsü varsa daha erken yaşlarda da mamografi çekilmesi önerilir.

Mamografi Çekimi Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında belden yukarısı çıplak bir şekilde ayakta durulurken her bir meme için, görüntüleme ünitesi olarak bilinen özel iki tabaka arasına yerleştirilir. Meme dokusu bu iki tabaka arasında sıkıştırılır ve bu sırada X ışını gönderilir. İşlem sırasında hastanın hareketsiz kalması çok önemli olup doğrudan görüntü kalitesini belirler. Hasta, teknikerin komutlarına uyarsa çekimlerin tekrarına gerek kalmadan işlem tamamlanacaktır.  İşlem sırasında iki plaka arasında meme dokusu bir miktar ezildiği için mamografide acı duyulması beklenen bir durumdur. Memeye yapılan bu sıkıştırma işlemi aynı zamanda dokunun incelip daha net kitlelerin ayırt edilmesini de sağlar.

Mamografi Hangi Meme Dokusunu Daha Iyi Gösterir?

Yağ dokunun hâkim olduğu meme içerisinde kitleleri ve mikro kalsifikasyonları göstermede çok daha başarılıdır. Ancak ya dokusu az ve meme dokusu yoğun ise meme ultrasonu incelemeye mutlaka eklenmelidir. Meme ultrasonu ve mamografi bilgisi birleştirilerek hastaya tek bir rapor verilmesi uygun olandır.

Mamografi Öncesi Neler Yapılmalı?

  • Üreme çağı devam eden kadınlarda, âdet dönemlerinin ilk günlerinde, memelerin daha az duyarlı olmasından dolayı bu dönemde mamografi çektirebilirler.
  • Meme ve koltuk altına deodorant, pudra, krem benzeri ürünler mamografi öncesinde kullanılmamalıdır. Pudra özellikle mikro kalsifikasyon taklidi yapabilir ve değerlendirmenin güvenirliliğini sarsabilir.
X